Konutta KDV Müjdesi

29 Mart 2022

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Mart ayının son Kabine Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının ardından açıklanan kararlarda ise konutlarda KDV müjdesi çıktı. Erdoğan konuşmasında konut alımlarında KDV oranlarının yeniden düzenlendiğini belirterek uygulanacak olan yeni sisteme ilişkin ayrıntıları açıkladı. 

KONUT ALIMLARINDA %1, %8 VE KDV DÜZENLEMESİ 2022 MODELİ

Ev alacak olan vatandaşlar için yeni düzenleme müjdesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Konut alımlarında ödenen KDV oranları evin durumuna göre belirlenecek. En düşük KDV ödemesi yüzde 1 oranında olacak. En yüksek ödeme ise yüzde 18 olarak devam edecek. KDV oranlarına ilişkin düzenlemede 150 m2 ve evin kentsel dönüşüm kapsamında olup olmaması belirleyeceği etmen olacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine Toplantısı Konutta KDV Düzenlemesi Konuşması

"Satın alınan konut, nerede olursa olsun metre karesine göre değişen, aynı kademeli KDV uygulamasına tabi olacaktır. Yani net alanı 150 metre kareyi aşmayan yerlerde KDV oranı %8'dir. Bu büyüklüğü aşan konutların ilk 150 metre karesi için %8, aşan kısmı için KDV uygulanacaktır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan KDV düzenlemesinde kentsel dönüşüm projelerinden ev alımlarında uygulanacak KDV detaylarını da açıkladı. Düzenleme hakkında "Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi kanunu kapsamındaki konutlarda ise 150 metre kareye kadar %1, aşan kısmı için ise KDV tahakkuku yapılacaktır." açıklaması yapıldı. 

KİM DAHA UCUZA KİM DAHA PAHALIYA EV ALACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısı kapsamında yapmış olduğu konuşmasında 3 ayrı oranla ile KDV ödenecek. Ödemeler 150 m2'den küçük evler için ayrı büyük evler için ayrı olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında göre;

Yüzde 1'lik KDV Oranı

Büyüklüğü 150 m2'den küçük olan ve kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilen binalardan ev alanlar yüzde 1 KDV ödeyecekler. 

Yüzde 8'lik KDV Oranı

Büyüklüğü 150 m2'den küçük herhangi bir ev alanlar KDV ödemelerini yüzde 8 oranla yapacaklar. 

Yüzde 18'lik KDV Oranı

Konut projesi ister kentsel dönüşüm kapsamında isterse de normal binalarda olsun evin büyüklüğü 150 m2 üzerinde ise yapılacak KDV ödemesinin oranı yüzde 18 olarak uygulanacak. 

 

MAL VE HİZMETLERDE UYGULANACAK KATMA DEĞER VERGİSİ ORANLARININ TESPİTİNE İLİŞKİN KARARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KARAR 

Yükselen enflasyon rakamları nedeni ile pek çok ürüne zam yağmuru yaşanırken artan hayat pahalılığı karşısında hükümet önlem olarak bazı ürünlerde KDV indirimine gitmeyi tercih etmişti. Bir önceki kabine toplantısında alınan karar ile elektrik faturasından tahsil edilen KDV oranı yanı sıra gıda ürünlerinde de KDV indirimi yapıldığı ilan edilmişti. Yeni kabine toplantısı ile hükümet bu seferde konut, arsa, arazi ve temizlik ürünlerinde KDV indirimi yaptığını açıkladı. 

konutta kdv indirimi kararı 1

konutta kdv 2

konutta kdv 3

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülecek olan KDV indirimi sayesinde hem konut fiyatları düşecek hem de arsa ve arazi fiyatları KDV indirimi ile ucuzlayacağı için müteahhitlerin yeni konut üretimi yatırımları teşvik edilecek. Artan konut üretimi ile konut fiyatları yeniden normalleşme sürecine girerek düşüş gösterecek. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM KDV ORANI YÜZDE KAÇ OLDU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu konuşmasında "Satın alınan konut, nerede olursa olsun metre karesine göre değişen, aynı kademeli KDV uygulamasına tabi olacaktır. Yani net alanı 150 metre kareyi aşmayan yerlerde KDV oranı %8'dir. Bu büyüklüğü aşan konutların ilk 150 metre karesi için %8, aşan kısmı için KDV uygulanacaktır" diyerek bu projelerde de metrekare üzerinden KDV tahsil edileceğini duyurmuştu. 

Yayımlanan karar kapsamında konutta uygulanacak KDV oranı şu şekilde sıralandı:

150 m2'den küçük olan ve kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilen projelerde konutta KDV oranı yüzde 1 olarak tahsil edilecek, 

150 m2'den daha küçük olan normal projelerde ev alanlar yüzde 8 KDV öderken 150 m2 üzeri konutlarda ise KDV yüzde 18 olarak tahsil edilmeye devam edecek.

 

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.