Kirayı 1 TL Bile Eksik Yatırırsanız Evden Çıkarılabilirsiniz!

24 Mart 2022

Evc sahiplerinin en büyük dertlerinden birisi kiracılardan düzenli ve tam olarak ödeme alamamaları oluyor. Kiracılar bazen ekonomik sebeplerden dolayı bazen de kasti olarak ev sahiplerine eksik ödeme yapabiliyorlar. Bu durumda da ev sahiplerinin bir mağduriyeti oluşuyor. Sadece kira geliri ile geçinen ev sahipleri eksik ödenen kiralardan dolayı zor durumda kalabiliyorlar. Peki kirasını eksik ödeyen kiracı evden nasıl çıkarılır?

EKSİK KİRA ÖDENMESİ NEDENİYLE EVDEN ÇIKARMA

Kiracılık ilişkisini başlatan kira sözleşmelerinde kiranın ayın hangi günü kaç TL olarak ödeneceği net bir şekilde yazılmaktadır. Kiracının yükümlülüğü anlaşılan ödeme gününde kira ödemesini gerçekleşltirmektir. Bu yükümlülük yerine getirilmezse kira sözleşmesine aykırı hareket edilmiş olur. Bundan dolayı direkt olarak kira sözleşmesi sona ermez ama ev sahibine bazı haklar verilebilir. 

Eksik kira ödemesinden dolayı ev sahibi kiracı aleyhinde icra takip işlemi başlatabilir. İcra dairesi aracılığı ile kiracıya yazılı bir bildirim yapılır ve kira borcunu 7 gün içinde eksiksik bir şekilde ödemesi istenir. Bu ödeme yapılmazsa kiracıya 30 gün süre verilir. Bu 30 gün içerisinde de eksik kalan kira borcu ödenmezse o zaman ev sahibinin yasal yolu ardına kadar açılır. 

Kirasını zamanında ödemeyen veya kısmi ödeme yapıp eksik tutar bırakan kiracı icra dairesinin bildirimlerine de kayıtsız kalmıştır. Ardından ev sahibi kiracı aleyhinde tahliye talepli dava açabilir. Bu şekilde kiracınıon evden çıkarılma süreci başlar. Çıkacak karara göre kiracının icra memurları nezaretinde evi tahliye etmeleri temin edilir. Bu eksik kalan kira borcu 1 TL bile olsa kiracı kayıtsız kalır ve ödeme yapmazsa evden çıkarılabilir.

 

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.