Tapu Harcı Para İadesi Başladı

28 Şubat 2022

Yükselen ev fiyatları ile beraber konut yatırımı yeniden gözde haline gelirken her geçen gün artan konut satış rakamları ile beraber devletin kasasına giren tapu harcı geliri de artmıştı. Süreçte milyonlarca kişinin kendilerine sunulan muafiyet hakkından haberdar olmadığı için tapu harcı parası ödemesi yaptığı ortaya çıktı. 

Türkiye'de eski binaların kentsel dönüşüme girerek yıkılarak yeniden inşa edilmesi ile sıfır konut üretimine büyük hız verilmişti. Bu projelerin sayıları rekor sayıda artış gösterirken vatandaşların büyük bir bölümü bu projelerden ev almıştı. Yeni aldığı evinin kentsel dönüşüm projesi olup olmadığını bilmeyen ya da tapu harcı muafiyeti hakkı olduğunu bilmeyen kişiler tapu harcı ödemişti. 

TAPU HARCI MUAFİYETİ NEDİR, KİMLERE TAPU HARCI PARA İADESİ YAPILACAK?

Geriye dönük olarak 5 senelik tapu harcı para iadesi müjdesi geldi! Kentsel dönüşüm yasasında yapılan yasal düzenleme ile ev satın alırken ödenen tapu harcı parasının belirli koşullar altında geri alınmasının önü açılmış oldu. Deprem riski bulunan ya da yapılan yapı denetimi ile riskli yapı olduğu belirlenerek yıkılan ve yeniden inşa edilen binalarda 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Yapıların Dönüştürülmesi kanunu kapsamında tapu harcı muafiyeti tanındı.

tapu-harcı-ana-manşet

KENTSEL DÖNÜŞÜM TAPU HARCI MUAFİYETİ VE PARA İADESİ NEDİR, NASIL ALINIR?

TAPU HARCI İADESİ NASIL GERİ ALINIR?

Yanlış yatırılan tapu harcının para iadesi konusunda açıklama yapan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz yapmış olduğu açıklamasında 25 Temmuz 2014 tarihinden sonra geçerli olmak üzere kentsel dönüşümle ev alan kişilere tapu harcı muafiyeti olduğunu dile getirdi. Zaman aşımı nedeni ile geriye dönük en fazla 5 senelik para iadesi talebi yapılabilirken tapu harcı para iadesi başvuru adresi tapu daireleri ve Gelir İdaresi Başkanlığı adres gösterildi. 

Kişi tapu harcı parası ödemesi yaptığı tarihin üzerinden 30 gün geçmediyse tapu harcı geri alma dilekçesi ile ödeme yaptığı tapu dairesine başvuruda bulunarak ödemiş olduğu tutarı geri alabilecek. 30 günlük süre dolduysa bu durumda tapu harcı iadesi için gerekli evraklar ile beraber Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden başvuru yapılacak.

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.