Tarla Vasıflı Arazi Üzerine Ev Yaptırma Şartları Nelerdir?

23 Mart 2022

Tarla vasfın bir araziye sahip olan vatandaşların aklına gelen ilk şeylerden birisi bu arazi üzerinde ev yaptırıp yaptıramayacakları oluyor. Tarlalar özel niteliklere sahip arzilerdir. Tarımsal üretimin devam etmesi için de devlet tarafından adeta koruma altına alınmıştır. Eğer tarla arazisi üzerine ev yaptırmak gerekiyorsa bunun bazı şartları bulunmaktadır. Bu şartlara uymak kaydıyla tarlaya ev yaptırılabilir.

TARLAYA EV NASIL YAPTIRILIR?

Tarlaya ev yaptırabilmek için bazı şartların gerçekleşmesi gerekmektedir. Öncelikle bir tarla üzerinde ev yaptırılacaksa o tarla arazisinin büyüklüğü en az 5.000 metrekare olmalıdır. Bu büyüklüğün altındaki tarlalarda ev yaptırmak için herhangi bir izin verilmektedir. Eğer arazi büyüklüğü 5.000 metrekare ve üzerindeyse de kimse kafasına göre ev yaptıramaz. Ev yaptırılacak alan arazinin yüzde 5'inin fazlasına denk gelecek bir büyüklüğe isabet etmemelidir. Örneğin 5.000 metrekare büyüklüğünde bir tarlada sadece 250 metrekarelik kısımda ev yaptırılabilir. 

tarla üzerine ev yaptırabilmek için aranan bir şart da arazinin yola cephesi olmasıdır. Arazinin en azından bir cephesinde yol geçmelidir. Ayrıca arazinin yola cephesi de en az 25 metre olmalıdır. Bunun yanında yaptırılacak ev parsel bitiminden beş, yoldan ise 10 metre uzakta olmalıdır. 

Tüm şartlar yerine getirildikten sonra tarla üzerine ev inşa edilebiliyor. Ancak bu evler en fazla iki katlı olabilirler. Arsada eğim bulunuyorsa bir kat daha çıkma imkanı olmaktadır. Yapılacak evin yüksekliği 6,5 metreyi geçmemelidir. 

Tarlaya ev yaptırmak için önce arazinin bağlı olduğu yerin belediyesine başvuru yapılmalıdır. Belediye tarafından verilecek izin ile tarlaya ev yaptırmak için tüm engeller aşılabilmektedir.

 

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.