Apartmanlarda Ve Sitelerde Otopark Alanlarının Tahsisi Nasıl Yapılır?

26 Mart 2022

Apartmanlarda ve sitelerde otoparklar ortak alan olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla bir kat malikinin diğer kat malikine herhangi bir üstünlüğü olamamaktadır. Sadece arsa payı daha yüksek olan kat maliki daha fazla söz sahibi olabilir ama otopark alanını kendi özel mülkiyetine dönüştüremez. Böyle bir durumda da yönetimlere büyük bir görev düşmektedir. Apartman yönetimleri otopark paylaşımını nasıl yapabilir? 

Ortak kullanım alanlarına dair kullanıma ilişkin bir karar almak apartman ve site yönetimlerinin değil Kat Malikleri Genel Kurulu'nun görevidir. Kat Malikleri Genel Kurulu'nda otopark tahsisi ile alakalı bir karar alınabilir. Bu şekilde otopark paylaşımı yapılır ama bu konuda yeteri kadar çoğunluk sağlamanın zor olmasından dolayı farklı yollar araştırılmaktadır.

Apartman ve site inşasının ardından yönetim planı yazılıp ilk yönetim belirlenirken otopark tahsisi yapılıp yönetim planına işlenebilir. Bu şekilde herhangi bir itirazın olması da mümkün değildir. En sağlam otopark tahsis yöntemi budur. 

Her daire için özel bir otopark alanı belirlemek yönetimlerin yetkisinde değildir. Bu konuda da Kat Malikleri Genel Kurulu'nda karar alınmalıdır. Ancak yönetimler bir daireye bir otopark alanı şeklinde tahsis yapabilirler. Bunun yanında arsa payına oranla da tahsis yapılabilmektedir. Bu da Kat Mülkiyeti Kanunu'na uygundur.

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.