Değer Artış Kazancı Vergi Ödemesi Yapmayanlar Para Cezası Ödeyecek

21 Mart 2022

Satın aldığı evini 5 sene dolmadan satan kişilere Değer Artış Kazancı Vergisi uyarısı geldi. Para dergisi köşe yazarı Talha Apak kaleme aldığı yazısında Mart ayına girilmesi ile beraber konut sahipleri için vergi ayının geldiğini hatırlatarak, evini satan kişilere de vergi uyarısında bulundu. 

Konutu olan kişiler her sene Mart ayında emlak vergisi öderken satın aldığı evi kiraya veren kişiler kira gelir vergisi beyannamesi vermekle yükümlü tutuluyor. Satın aldığı evi 5 sene dolmadan satan kişiler ise belirlenen istisna tutarının üzerinde gelir elde etmeleri durumunda ise değer artış kazancı vergisi ödemekle yükümlü tutuluyorlar. 

DEĞER ARTIŞ KAZANCI VERGİSİ NEDİR, KİMLER NE ZAMAN, NASIL ÖDER?

Satın aldığı konutu 5 sene dolmadan satan kişiler servet vergisi kapsamında bu satıştan elde ettikleri rakam üzerinden değer artış kazancı vergisi ödemesi yapılmaktadır. Bu vergi için diğer tüm vergilerde olduğu gibi istisna tutarı uygulanmakta olup bu tutarı aşan kişiler vergi öder. 

değer artış vergisi nasıl hesaplanrı

2022 değer artış kazancı vergi istisnası 19 bin TL olarak belirlenmiş olup sahip olduğu evi 5 sene dolmadan satan kişiler bu satıştan 19 liranın üzerinde bir gelir elde etmediyse vergi ödemez. Bu tutarın aşılması durumunda ise değer artış kazancı vergisi beyannamesi verilmekte olup bu beyanname üzerinden vergi ödemesi yapılır. 300 bin liraya alınan bir ev 600 bin liraya satılırsa bu durumda evini satan kişi 3 bin 65 lira değer artış kazancı vergisi ödemekle yükümlüdür. 

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.