Konut Sigortası Hangi Masrafları Karşılar?

28 Nisan 2022

Türkiye’de konutların sigortalanması pek başvurulan bir durum değildir. Konutlarını sigortalayan ev sahiplerinin sayısı oldukça azdır. Deprem sigortası olarak da bilinen DASK’ın zorunlu tutulmasından dolayı tüm evlerde bu sigorta yapılmaktadır. Ancak DASK yapılan bir evde genellikle deprem, sel gibi doğal afetlerden dolayı meydana gelen maddi hasarlar karşılanmaktadır. Bundan dolayı konut sigortası esasında birinci ihtiyaçtır. 

KONUT SİGORTASI İLE HANGİ MADDİ HASARLAR KARŞILANIR?

Konut sigortası yapılan bir evde meydana gelebilecek hasarlara karşı sigorta şirketi güvence vermektedir. Bu kapsamda insanlar hem evlerini hem de evlerinde bulunan eşyaları sigortalamaktadırlar. Bu şekilde sağlanan güvence ile olası maddi hasarlar karşılanabilmektedir. Peki hangi hasarlar konut sigortası ile ödenmektedir.

Konut sigortası yaptırılırken kapsam sigorta yapılan kişi tarafından seçilebilmektedir. Ek teminatları poliçelerine ekleyen vatandaşlar oldukça kapsamlı bir sigortalama işlemi yapabilmektedirler. Bundan dolayı konut sigortası yapılırken kapsamın geniş tutulması gerekmektedir.

Konut sigortası olan bir ev yangın, sel ve su baskını, terör saldırısı, su ile alakalı tüm sorunlar, duman, yakıt sızması, kara-hava-deniz taşıtlarının çarpması, enkaz kaldırma masrafları, hırsızlık, kaza ile kırılma, kira kaybı, taşınma masrafları, elektronik cihaz teminatı, gasp, üçüncü şahıslara ait eşyalar sigorta kapsamına alınmaktadır. 

Konut sigortası olan bir evde hırsızlık olayı yaşanması durumunda poliçe tutarına göre sigorta şirketinden zararın telafisi istenebilmektedir. Su baskını durumu da sık sık karşılaşılabilen felaketlerden birisidir. Konut sigortası olan evlerde bu konuda da sigorta masraf ödemesi yapmaktadır. 

Öte yandan konut sigortası ile bazı imkanlar da vatandaşlara sunulabiliyor. Tesisat işleri, çilingir yardımı, nakit avans, sağlık görevlisi ve ambulans imkanları da sigorta şirketleri tarafından sağlanabilmektedir.

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.