Konut Satışlarında Kaparo Tuzağı

16 Mart 2022

Gayrimenkul satışlarında söz konusu gayrimenkulün bir başkasına satılmaması için emlakçıya kaparo verilmektedir. Ancak kötü niyetli kişiler vatandaşları bu yöntem ile dolandırarak mağdur ediyor. 

İnternette çok sayıda kişi sahte ilanlar nedeniyle kaparo mağduru oluyor. Bu dolandırıcılık farklı şekillerde yapılsa da niyet genellikle aynı oluyor.

KAPARO DOLANDIRICILARINA DİKKAT!

Özellikle internet siteleri üzerinden ilana koyulan evler, muadillerine göre çok düşük tutarlarda kiralanıyor ve satılıyor. Vatandaşlar, bu sitelerdeki güzel ve ihtişamlı evleri uygun fiyatlı görünce hemen söz konusu kişi ile irtibata geçerek evi tutmak için kaparo ödemesi yapıyor. 

Kaparo alana kadar evi güzellemeye devam eden dolandırıcılar, para hesaplarına geçtiği andan itibaren ortadan kayboluyor. 

Yakın bir süreçte aynı yöntemle dolandırılan bir çift, emlak sitelerinin birinde İstanbul'un işlek semtlerinden birinde güzel bir ev ilanına rastlıyor. Çevredeki diğer evlerden çok daha ucuza olan bu ev için ilandaki telefon numarası üzerinden irtibata geçiyor. 

Dolandırıcı, evi görmek isteyen birçok kişi olduğunu, kaparo gönderirlerse evi onlar için ayırabileceğini belirten cümleler kuruyor. Hatta düğün hediyesi olarak da kirada 500 lira indirim de uygulayacağını söylüyor. Çift, kaparo ücretini gönderdikten sonra ilanın siteden kaldırılıyor ve aranıla numara kullanılmamaktadır sesi duyuluyor. 

Olay sonrasında çift çeşitli emlakçılarla görüştükten sonra dolandırıldığını anlıyorlar. Emlakçılar ise bu yöntemin çok sık kullanıldığını ve kaparo dolandırıcılığı ile çok sayıda kişinin mağdur edildiğini ifade ediyorlar. 

KAPARO DOLANDIRICILIĞI NASIL ENGELLENİR, VATANDAŞLAR NE YAPMALI?

2021 yılının Nisan ayından itibaren emlakçılık yapabilmek ve sitelerde ilan verebilmek için emlakçıların yetki belgesi olması gerekiyor. Ancak bu durum yine de bireysel ilanları kapsamıyor. 

Uzmanlar, emlakçıların yetki belgesinin sorgulanmasını ve kaparo verilecek ise ödemenin banka yoluyla yapılmasını öneriyor. Ev kiralamak isteyenlerin internet sitesinde gördükleri evi fiziken görmeden kaparo bırakmamaları konusunda da uyarıyor. 

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.