Kiracı Evi Göstermek Zorunda mı?

14 Mart 2022

Ev sahipleri ile kiracılar arasında kiracının evi göstermek istememesi sorun teşkil edebilmektedirler. Ev sahibi evi satabilmek veya kiracıdan sonra bir başkasına kiralamak için evi göstermek durumunda kalabiliyor. ANcak içerisinde kiracı olan evin gösterilmesi konusunda ev sahipleri sıkıntı yaşayabiliyorlar. Kiracılar bazen evi göstermek istemeyebiliyorlar. Peki kiracının böyle bir zorunluluğu var mı? Kiracı isterse evi göstermeyebilir mi? 

KİRACININ EVİ GÖSTERME ZORUNLULUĞU VAR MI?

Kiracılar belirli kira bedeli karşılığında kiraladıkları evin kullanım hakkını belirli bir süreliğine ev sahibinden satın almaktadırlar. Bu süre içerisinde evin tüm kullanım hakkı belirli kurallar dahilinde kiracıya aittir. Ev sahibinin kiralanan eve kafasına göre girip çıkma hakkı da bulunmamaktadır. Ancak eğer evin satışı olacaksa veya kiracının evi boşaltmasından sonra yeni bir kiracıya ev verilecekse talipliler evi görmek isteyebiliyorlar. Böyle bir durumda da ev sahipleri bu kişilere evi göstermek isteyebilirler. Kiracılar da bu şekilde evi göstermek zorundadırlar. Evin gösterilmesini kiracının engelleme hakkı yoktur ama bu durumun da belirli bir kural eşliğinde yapılması gerekir. 

Ev sahibi eğer evi gösterecekse kiracı ile iletişime geçmek zorundadır. Kafasına göre kiracının evine dayanıp evi göstermek isteyen ev sahiplerinin bu taleplerine kiracılarına uymak zorunluluğu yoktur. Kiracıya önceden haber verilerek ev gösterilebilir. Bu evin gösterilme zamanı konusunda karşılıklı anlayışla anlaşma sağlanıp sorun herhangi bir çekişme olmadan çözülebilir. 

KİRACI EVİ GÖSTERMEZSE NE OLUR?

Kiracılar zaman zaman evi göstermek istememktedirler. Ancak bu durum da ev sahibinin mağdur olmasına neden olmaktadır. Böyle bir durumda ev sahibi mahkeme yoluna başvurabilir. Mahkemede kiracıya haftanın bir günü verilerek o gün içerisinde belirlenen saatte evi göstermesi kararlaştırılır. Bu şekilde ev sahibi o gün istediği şekilde evi istediği kişiye gösterebilir. 

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.