İmarsız Araziler için Bankalar Kredi Verir Mi?

24 Şubat 2022

Toprak yatırımı en az arsa ve arazi yatırımı kadar ön planda. Birçok vatandaş parasını tarım arazileri ile imarsız arsa yatırımına yatırırken parası olmayanlar da kredili yatırım yapmanın formüllerini arıyorlar. Son dönemlerin popüler araması ise imarsız arsalar için kredi kullanımı. 

İMARSIZ ARAZİLER İÇİN KREDİ KULLANIMI

İmarsız arazi yatırımı yapmak isteyenler için bankaların arsa kredisi imkanları araştırılıyor. Devlet bankaları ile özel bankaların sundukları arsa kredileri, katılım bankalarının finansman paketleri müşterilerin taksitli arsa almalarına aracı oluyor. 

İmarsız araziler için ise durum farklı. Ziraat Bankası tarafından sağlanan arsa kredisi kullanımlarında müşterilerin başvurularının onaylanması için açıklanan şartlardan bir tanesi şu madde. "Alınacak olan arsa belediye sınırları içerisinde ve imarlı olmalıdır." Müşteriler Ziraat Bankası'na sadece imarlı arsa satışları için başvuru yapabilecekler. 

İmarsız Arsalar için Tek Kredi / Finansman Formülü 

Şekerbank arsa kredisinde ön planda yer alan bankalardan birisi. Banka müşterilerine güncel faiz oranlarıyla birlikte 120 ay vadeli arsa kredisi sağlar. Bankanın açıkladığı kullanım şartı ise şu şekildedir. 

"Gerçek kişilerin, ticari nitelikte olmayan “arsa” alımlarının finansmanına yönelik olarak kullandırılır. Teminat olarak kredilendirilen arsa imarlı ise ipotek alınabilir, satın alınan arsanın imarlı olmaması halinde teminata başka bir gayrimenkulün (imarlı arsa, konut, işyeri) ipoteği alınabilir."

Bu açıklama kapsamında müşteriler imarsız arazi alımlarında kredi başvurusunda bulunabilirler ancak karşlığında başka bir gayrimenkul teminatı göstermek zorundalar. Ek teminat sunan müşteriler imarsız arsa için kredi çekebilirler. 

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.