Cam Balkon için Komşulardan İzin Gerekli Mi?

25 Nisan 2022

Apartmanlarda genellikle kat malikleri cam balkon yaptırmak istemektedirler. Bu şekilde balkonlardan çok daha fazla bir şekilde yararlanılabiliyor. Ayrıca güvenlik açısından da cam balkonların bazı avantajları bulunuyor. Lakin projesinde cam balkon olmayan bir apartmanda cam balkon yaptırmanın bazı yasal süreçleri olabiliyor. Cam balkon yaptırmak isteyenler bunun için komşuşlarından izin almak zorundalar mı? İşte yaşabilecek olası durumun yasal süreçleri...

CAM BALKON YAPTIRMAK İÇİN NASIL İZİN GEREKİR?

Yargıtay'ın emsal kararlarına göre bağımsız bölüme ait olarak görünen ama ana yapının dış cephesinde bulunan Kapı, Pencere, balkon gibi alanlar dış görünüşleri açısında ortak alanlardan sayılmaktadır. Binanın dış cephesinde farklı bir müdahale anlamına gelen cam balkon yaptırılması için izin alınması gerekmektedir. İzin alınarak kişiler evlerine cam balkon yaptırabilirler. 

Evlerine cam balkon yaptırmak isteyenlerin izin meselesini nasıl çözebilecekleri merak ediliyor. Buna göre komşulardan izin alınması gerekmektedir. Lakin bunun için komşıların beşte dördünün izin vermesi gerekmektedir. Daha az miktarda alınan izin cam balkon yaptırabilmek için yasal süreçlerin tamamlanması anlamına gelmemektedir.

Cam balkon yaptırmak için komşulardan alınacak olan iznin yazılı olması şarttır. Cam balkon yaptırılmasına zamanında karşı çıkılmaması yazılı izin olarak değerlendirilmemektedir. İlerleyen süreçlerde hukuki mesele çıkması durumunda yazılı izin haricinde herhangi bir dayanak gösterilememektedir.

Cam balkon yaptırılması konusunda apartmanlarda kat maliklerine herhangi bir engelleme uygulanmamaktadır. Bu konuda gerekli yasal süreçler takip edilip uygun bir şekilde cam balkon yaptırılırsa herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Cam balkon yaptıracak olanlar komşularından izin alarak bunu gerçekleştirebilirler. Cam balkon olan bir apartmanda o alanın tadilata girmesi için ise izin aranmamaktadır.

 

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.