Evi Boyatmadan Çıkan Kiracı Hakkında Ev Sahipleri Hangi Yasal İşlemleri Yapabilirler?

20 Haziran 2022

Ev shaipleri ile kiracılar arasında çok sayıda mesele anlaşmazlık konusu olabiliyor. Taraflar tüm bu anlaşmazlıklara yasal haklarını kullanarak çözüm üretebiliyorlar. Ancak yine de bazı sorunların çözümünü taraflar karşılıklı anlaşma ile çözemiyorlar. Bunlardan birisi de kiracının evi boyatmadan evden çıkması oluyor. Peki kiracı evden çıkarken boya yaptırmazsa ne oluyor. Evi boyatmayan kiracı hakkında hangi yasal süreçler işletilebilir? 

KİRACI EVİ BOYATMADAN ÇIKARSA NE YAPILIR?

Ev sahipleri kiracılarından evden çıkarken evin boyasını yaptırmalarını isteyebiliyorlar. Hatta bazı ev sahipleri kiracının depozitosundan boya masrafı kesebiliyorlar. Peki bir kiracı evden çıkarken evi boyatması şart mı? Kiracının evi boyatma sorumluluğu nasıl tespit edilir? 

Öncelikle kiracının normal şartlar altında evi boyatmak gibi bir sorumluluğu yoktur. Bu konuda Yargıtay'ın emsal kararları bulunmaktadır. Kiracı evin boyasında eskimeye dayalı yıpranmadan sorumlu tutulamıyorlar. Emsal karara göre olağan bir yıpranma kiracının mesuliyetinde değildir. Kiraya veren bu masrafları kiracıdan talep edemez. Ancak burada bir istisnai uygulama bulunmaktadır.

Kiracı evi hor kullanırsa ve bu hor kullanmadan dolayı evin boyasında hasarlar oluşursa ev sahipleri bundan kiracıları sorumlu tutabilirler. Kiracı ev sahibinden teslim aldığı evi olağan yıpranmalar dışında muhafaza etmek ve korumak ile mükelleftir. Eve iyi bakmak zorunda olan kiracı evi hor kullanırsa evden çıkarken boya yapmak zorunda kalabilir. Ancak bu konuda ev sahiplerinin bazı detaylara dikkat etmesi gerekmektedir.

Ev sahibi kiracısından boya yapması talebinde bulunacaksa öncelikle evin boyasının hor kullanmaya bağlı olarak yıprandığını tespit ettirmesi gerekmektedir. Bunun için de kiracı evden çıktıktan hemen sonra gerekli tespit resmi olarak yapılmalı ve bu tespit yapılana kadar evi bir başkasına kiraya vermemesi gerekir. Eğer kiracı evden çıktıktan sonra ev sahibi hemen evi bir başkasına kiralarsa eski kiracının yasal sorumlulukları ortadan kalkacaktır.

 

 

Kaynak: emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.