Apartmanlarda Aidatlar Yıllık Peşin Olarak İstenebilir Mi?

4 Mart 2022

Apartmanlarda ortak yaşam gereği ortak kullanım alanları ve diğer hizmetlerden dolayı bir maliyet oluşmaktadır. Bunun sürdürülebilirliğini sağlayabilmek için ise bu maliyetin aksamadan karşılanması gerekmektedir. Bu kapsamda apartman yönetimleri belirli miktarlarda aidat tahsilatı yapmaktadır. Bu aidatlarla apartmanların temizlik, güvenlik, elektrik, su gibi ortak giderleri karşılanmaktadır. Ancak bu aidatların düzenli bir şekilde tahsil edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda apartmandaki işleyiş aksayacaktır. Aidat tahsilleri ise apartmanlarda çeşitli sorunları beraberinde getirmektedir. 

APARTMAN AİDATLARI YILLIK PEŞİN İSTENİR Mİ?

Apartmanlarda aidatların ödeme periyotlarının ne şekilde olacabileceği merak edilmektedir. Bu konuda Kat Mülkiyetleri Kanunu'na ilk olarak bakılmaktadır. Ancak Kat Mülkiyeti Kanunu'nda apartmanlarda aidat ödemelerinin ne şekilde yapılacağına dair bir detay bulunmamaktadır. Aynı kanun aidatlar hakkında Kat Malikleri Genel Kurulu'nu işaret etmektedir. Aidatlar hakkında tüm kararlar Kat Malikleri Genel Kurulu'nda alıabilmektedir. 

Kat Malikleri Genel Kurulu'nda kat maliklerinin ortak kararıyla aidatlara dair hükme varılabiliyor. Aidatın ne kadar olacağı, ödemenin peşin mi yoksa taksitli mi yapılacağı, yıllık tek sefer toplu ödeme mi yoksa aylık ödeme mi tahsil edileceği konusunda Kat Malikleri Genel Kurulu'nda karar verilir. Bu karar yönetim planına da işlenerek uygulamaya sokulur. Kat Malikleri Genel kurulu'nda kabul edilen ve yönetim planına işlenen aidat kararı yeni bir karar alınana kadar geçerliliğini sürdürür. 

Kat Malikleri Genel Kurulu'nda eğer aidatların yıllık peşin olarak ödenmesine dair karar alınırsa ödemeler ona göre tahsil edilir. Bu konuda tamamen alınan karara bakılmaktadır. Yönetimler ödemesi geciken aidatlar için ise aylık yüzde 5 oranında gecikme faizi almaktadırlar. Yıllık aidat ödemesi yapılan bir apartmanda geciken aidatlar aydan aya katlanabilmektedir. 

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.