İmarsız Arsa Satın Almanın Riskleri Nelerdir? İmarsız Arsa İmara Nasıl Açılır?

20 Haziran 2022

Üzerinde herhangi bir şekilde yapılaşmaya izin verilmeyen arsalara imarsız arsa adı verilmektedir. İmar planlarında bu arsalar üzerinde herhangi bir yapının inşasına izin verilmemektedir. Bu tür arsalar genellikle tarla vasıflı olarak kullanılmaktadır. Peki imarsız arsa satın almak mantıklı mıdır? İmarsız arsa almanın riskleri nelerdir? İmarsız arsaya imar açılır mı? 

İMARSIZ ARSA SATIN ALMANIN RİSKLERİ NELERDİR?

İmar yapılmamış bir alanda bulunan arsa için imar çalışması yapıldığında arsanın bazı kısımları küçülebilir. Örneğin imar planında arsa içerisinde yeşil alan ayrılabilir veya arsanın tam ortasından yol geçebilir. Bu durumlarda arsanın kullanılabilecek alanı azalacaktır. Hatta arsa ortasından geçen yol sonrasında kalan kısımlar kullanılmayacak kadar küçülebilir. İmar çalışması yapılmazsa arsa olduğu gibi kalacaktır. Herhangi bir kayıp yaşanmasa da bir ilerleme de arsa için mümkün olmayacaktır.

İMARSIZ ARSA NASIL İMARA AÇILIR?

İmarsız bir arsanın imara açılması arsa sahibinin tasarrufunda olabilecek bir durum değildir. Arsa sahibi talep etti diye arsa imara açılmaz. İmar çalışması yapılır ve belediyeler arsayı imara açabilirler. Ancak bu imara açma durumu olumlu veya olumsuz olabilir. Örneğin imar çalışması ile arsaya konut imarı verilerek imarlı duruma getirilebilir. Bunun tam aksi de mümkündür. Burada arsanın mülkiyetine sahip olanların herhangi bir etkisi yoktur.

İMARSIZ ARSA ALMAK MANTIKLI MI?

İmarsız arsa satın almak o arsanın ne şekilde kullanımının yapılacağına dair detaya göre mantıklı veya mantıksız olabilmektedir. İleride imara açılır diyerek imarsız arsa almak mantıklı değildir. Ancak tarımsal faaliyetler için imarsız arsa almak mantıklıdır. Buna bağlı olarak toprağa yatırım yapmak isteyenler de imarsız arsa alabilirler. Büyük kar amacı ile imarsız arsaya para yatırmak biraz maceracı bir yatırım olacaktır.

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.