Evi Söz Verdiği Tarihte Teslim Etmeyen Müteahhide 70 Bin TL Ceza

14 Mart 2022

Mecliste görüşmeleri tüm hızı ile devam eden Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasını içeren kanun teklifi kapsamında çok sayıda önemli düzenlemelere imza atılmaya hazırlanıyor. Tüketicinin korunmasını sağlamak amacı ile yapılacak çok sayıda düzenlemeyi içeren kanun teklifi kapsamında ön ödemeli konut satışı sisteminde de önemli düzenlemeler hayata geçirilecek. 

Yapılan yeni kanun teklifi düzenlemesinde ön ödemeli konut satışında sözleşmede belirtilen tarihte tüketicilere teslim edilmesi zorunlu olacak. Büyük kapsamlı konut projeleri de göz önünde bulundurularak ön ödemeli konut teslim süresi uzatılacak ama teslim süresi kapsamında teslim edilmeyen konutlar için para cezası kesilecek. 

ÖN ÖDEMELİ KONUT PROJESİNDE TESLİM SÜRESİ NE KADAR OLACAK?

Yapılan düzenleme kapsamında ön ödemeli konutlarda teslim süresi, büyük çaplı konut projeleri de göz önünde bulundurularak hali hazırda uygulanan süre olan 36 aydan 48 aya çıkartılacak. Vatandaş ön ödemeli konut satış sözleşmesi imzalayarak satın aldığı evi 48 aylık süre dolmasına rağmen teslim alamazsa bu durumda gecikmeye düşen müteahhide para cezası kesilecek. 

Yeni kanuni düzenleme hayata geçirildiği anda 48 ay olarak uygulanan süre zarfında söz verdiği evi teslim edemeyen müteahhide her bir konut için 70 bin liralık para cezası kesilecek. Yani projede bulunan daire sayısı üzerinden müteahhit rekor bir para cezası ile karşı karşıya kalacak ki bu da teslim süresinin önemini katlayacak ve gecikmeler için caydırıcı olacak.

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.