Tapunun Yarısını Devredilebilir mi?

19 Mart 2022

Tapu satış ve devir işlemleri Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılmakta olup işlemler için uygulanan belirli kurallar ve prosedürler izlenmektedir. Yapılan satışlarda tapunun tamamı satılabileceği gibi belirli bir bölümü ve hisseli tapu satışı yapılması da mümkündür. 

Evin yarısını satmak, dairenin yarısı, hisseli dükkan ve tapu satışları en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Peki, arsamın yarısını satabilir miyim, tapunun yarısını devretmek, evin yarısı satılabilir mi, noterden hisse satışı yapılır mı?

EVİN, ARSANIN YARISINI SATABİLİR MİYİM?

Evet, kanunen tapuda hisseli tapu satışı yapılması mümkündür. Dairenin yarısının satışı ya da arsanın yarısının satışı aslında hisseli tapu satışı olarak geçer. Yani kişi sahip olduğu hissenin tamamını yani tapunun tamamını satabileceği gibi bu tapuda sahip olduğu hisselerin bir bölümüne de satabilir ya da devredebilir. 

Bu tip işlemlere hisseli tapu satışı adı verilir. Tapunun birden fazla kişiye sahip olması durumunda hisseli tapu söz konusu olur. Ancak dairenin yarısını satın almanın durumunda belirli riskler bulunmaktadır. Özellikle de arsa yatırımı yapmak isteyen kişilerde hisseli tapuda diğer hissedarların alım önceliği bulunduğu için bu kişilerin alımdan önce mutlaka diğer hissedarlardan yazılı izin ve onay almaları gerekmektedir. Aksi durumda diğer hissedarların itiraz etmesi durumunda tapu satışı iptal edilebilir. Ortak tapularda ortaklığın giderilmesi için dava açılması ya da izale-i şuyu davası açılması mümkündür.

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.