Kirasını Düzenli Ödeyen Kiracı Hangi Durumlarda Evden Çıkarılabilir?

16 Mayıs 2022

Ev sahipleri ile kiracılar arasında kurulan kiracılık ilişkisinin en önemli unsuru kiracının kirasını düzenli olarak ödemesidir. Kiracı eğer kirasını düzenli olarak ödüyorsa kira sözleşmesinin ana yükümlülüğünü yerine getirmektedir. Bu kiracının evden çıkarılması ise hiç de kolay değildir. Ev sahibi istisnai durumlar haricinde kira ödemesini aksatmayan kiracıyı evden çıkaramazlar. 

KİRACININ EVDEN ÇIKARILMASI NASIL OLUR?

Kiracının evden çıkarılması ile lakalı olarak süreçler merak ediliyor. Burada en önemli detay kiracının kirasını düzenli olarak ödeyip ödemediğidir. Kira ödemelerini düzenli yapmayanlar için evden çıkarma işlemi yapılabilir. Ancak kira sözleşmesinde yazılı olan kira borcuna sadık olan kiracıların evden çıkarılmaları oldukça zordur. 

Kira sözleşmeleri 1 yıllık süreçte otomatik olarak yenilenmektedir. Bu kira sözleşmesi kiracı istemedikçe ev sahipleri tarafından süresi doldu denilerek sona erdirilemiyor. Kiracı eğer kira sözleşmesini sonlandıracaksa sözleşme bitiş zamanından önce ev sahibine bir bildirimde bulunarak bunu yapabilir. Aynı hak ev sahibine verilmemektedir.

KİRASINI AKSATMAYAN KİRACI HANGİ DURUMLARDA EVDEN ÇIKARILIR?

Kira borcunu aksatmadan düzenli bir şekilde ödeyenlerin evden çıkarılmaları istisnai durumlarda mümkün olabiliyor. Buna göre eğer eve ev sahibinin ihtiyacı varsa kiracı evden çıkarılabiliyor. Ev sahibi evde kendisinin, çocuklarının veya anne ve babasının oturacağını gerekçe göstererek  kiracıyı evden çıkarabilir. Kiracının buna herhangi bir şekilde itiraz hakkı bulunmamaktadır. Ancak burada kanun ev sahiplerinin açık gözlülük yaparak bu gerekçeyi bahane olarak kullanmalarını önlemektedir. Eğer kiracı evden ihtiyaçtan dolayı çıkarılırsa ev sahibi 3 yıl boyunca o evi bir başkasına kiralayamaz. 

Kirasını düzenli ödeyenlerin evden çıkarılmalarını sağlayan bir diğer istisnai durum da evin yeniden inşası, kapsamlı onarımı, genişletilmesi veya değiştirilmesi gibi nedenlerden dolayı kullanılamayacak hale gelmesidir. Bu gerekçe ile de kiracı evden çıkarılabilir. Burada da ev sahibi kiracıyı evden çıkarıp başkasına kiralama işlemi yapamaz. Yaparsa eski kiracının ev sahibinden tazminat alma hakkı doğmaktadır.

Son olarak ev sahibi kiracıdan daha önceden tahliye taahhütnamesi almışsa kiranın düzenli ödenmesine bakılmaksızın kiracıyı evden çıkarma imkanına sahip olmaktadır. Bu yollar dışında bir kiracı ödemelerini düzenli yapıyorsa ev sahibinin onu evden çıkarması mümkün değildir.

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.