Zamlara Rağmen Güvenli Limanın Adresi Konut Yatırımı

21 Şubat 2022

Türkiye İstatistik Kurumu Ocak 2022 konut satış istatistiğini yayımladı. İnşaat sektöründe kendisini gösteren zamlar nedeniyle bu ayın verileri oldukça merak ediliyordu. Konut satışları bu yılın ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,1 oranında artsa da, Aralık ayına göre düşüş gösterdi. 

TÜİK'in yayınladığı listede, Ocak ayında en çok İstanbul'da konut satın alma işleminin gerçekleştiği, İranlıların ülkemizden yoğun olarak konut satın aldığı gibi bilgiler kayıtlara geçti. 

Aremas Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan, TÜİK'in konut satışı verilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

'' Cazip Kredi Modelinin Sunulması Şart ''

Vedat Arslan, piyasada hedeflenen hareketliliğin sağlanmasının yanı sıra hem KDV'de indirim yapılması gerektiği hem de gider kalemlerinin kontrol altına alınması gerektiğini ifade etti. Yeni ev satın alacak olanlara cazip kredi modellerinin sunulması gerektiğini, vatandaşların peşinat bulmakta zorlandığını belirten Arslan, '' Konuta yatırımı destekleyici sosyal düzenlemelerle yaşanması muhtemel zorlu senaryolara karşı hazırlıklı olabiliriz '' dedi. 

Pandemiye Rağmen Konut Satışları Yükseldi

Pandemiye rağmen ülke genelinde sıfır konut satışı Ocak 2022'de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,2 oranında artış gösterdi. Buna paralel olarak ikinci el konut satışları da yine bir önceki yılın Ocak ayına göre yüzde 26,5 oranında yükseldi. 

Yabancıya Satış Rakamı 10 Milyar Doların Üzerine Çıkabilir

TÜİK verilerini baz alarak yabancıya konut satışı ile ilgili de konuşan Vedat Arslan, 2022 yılını 75 binin üzerinde bir satış rakamı ile kapatmayı hedeflediklerini, bunun döviz cinsinden karşılığının 10 milyar dolara tekabül ettiğini ifade etti. 

Hedeflerine ulaşabilmeleri için konut sektöründe yapılacak desteklemelerden umutlu olduklarını dile getiren Arslan, 2022 yılında yabancıya satışların 10 milyar dolardan da fazla olabileceğine dikkat çekti.

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.