Evdeki Gizli Ayıplardan Müteahhit Kaç Yıl Sorumludur?

4 Nisan 2022

Türkiye'de işlerini oldukça iyi yapan müteahhitler olduğu gibi kötü iş çıkarak müteahhitler de bulunmaktadır. Bu müteahhitlerin yaptıkları işler zaman zaman mağduriyetlere neden olabilmektedirler. Oldukça yüksek tutarlarla ev satın alan vatandaşlar evdeki ayıplardan dolayı ek maliyetleri karşılamak durumunda kalabiliyorlar. Peki müteahhitlerin bu ayıplara karşı sorumlulukları nelerdir? 

EVDEKİ AYIPLARDA MÜTEAHHİTLERİN SORUMLULUĞU

Bir evde ortaya çıkan ayıplar iki ayrı kategoride değerlendirilmektedir. Hukuken bu ayıp açık ve gizli olarak sınıflandırılmaktadır. Ayıplardan elbette işim yetkilisi olan müteahhit sorumludur. Lakin bir müteahhit seneler boyunca bu ayıplarla muhatap olamamaktadır. Bu durum da kanun ile net şekilde belirlenmiştir. Bir evde açık olan, aleni bir şekilde görülen bir ayıp varsa o ayıptan müteahhit sorumlu tutulamamaktadır. Müteahhit ile anlaşma yapılarak teslim alınan evler incelenmeden teslim alınırsa burada alıcı mağdur olmaktadır. Bundan dolayı detaylı inceleme yapıldıktan sonra ev teslim alınmalıdır, varsa açık ayıplar müteahhite yaptırılmalıdır. 

Eğer bir evde gizli ayıp varsa o zaman müteahhit sorumluluğu kanunjen değişmektedir. Bir evde direkt bakınca görülemeyen, zamanla ortaya çıkan ayıplar olabilir. Böylesi ayıplarda müteahhitler sorumluluk inkarı yapamazlar. Kanun da bu konuda müteahhitleri sorumlu tutmaktadır. Ancak sonu bitmeyen bir sorumluluk değildir. Gizli ayıplarda müteahhitlerin sorumluluğu 5 yıldır. 5 yıl içerisinde böyle bir sorun çıkması durumunda müteahhitler bu sorumluluğun gereğini yerine getirmek zorundadırlar.

Gizli ayıplar konusunda bir istisnai durum da bulunmaktadır. Eğer bu gizli ayıpte müteahhitin ağır bir kusuru bulunuyorsa o zaman sorumluluk 5 yılla sınırlandırılamaz. Böyle bir durumda müteahhit o ayıptan 20 yıl boyunca sorumlu olacaktır. 20 yıl içerisinde bu ayıpları gidermek müteahhitlerin yükümlülüğüdür. 

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.