Emekliler, Ev Hanımları, Tek Evi Olanlar! Dilekçe Veren Emlak Vergisi Ödeyecek, Ödediği Para Varsa Geri Alacak

12 Şubat 2022

Milyonlarca ev sahibine müjdeli haber geldi. Ombudsmanlık Kamu Denetçiliği Kurumu KDK tarafından açıklanan emsal karar ile tek evi olan kişilere emlak vergisi muafiyet şartları belirlendi. Tek evi olan ve aranılan kriterlere sahip olan kişiler emlak vergisi ödemezken bu kişiler için verilen emsal karar ile ödemiş oldukları emlak vergisi paralarını geriye dönük 5 senelik olarak iade alma hakkı tanınmış oldu. 

Türkiye sınırları içerisinde konut, bahçe, bağ, arsa, arazi ve yazlık gibi taşınmazı olan kişilerden devlet her sene servet vergisi kapsamında emlak vergisi tahsil ediyor. Tüm taşınmaz sahipleri emlak vergisi mükellefi olarak kabul edilirken vergide hakkaniyet karinesi ile bazı kişilere emlak vergisi muafiyeti hakkı tanınıyor. Muafiyet hakkından yararlanan kişilere sıfır oranlı emlak vergisi ödeniyor. 

KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDER, KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMEZ 2022?

Müstakil ev, apartman dairesi, bahçe, bağ, arsa, tarla gibi taşınmazı olan herkes emlak vergisi mükellefi olarak kabul edilir. Ancak bazı özel koşullarda taşınmaz sahiplerine emlak vergisi muafiyeti hakkı tanınmaktadır. Emlak vergisi muafiyeti listesi dışında kalan ve taşınmaz malı olan herkes emlak vergisi öder. 

Sahip olduğu tek evi 200 metrekareden daha küçük olmak şartı ile;

Emekli maaşının dışında başka hiçbir gelire sahip olmayan emekli kişiler, 

Hiçbir geliri olmayan ev hanımları, 

İşsiz olan kişiler, 

Şehidin dul eşi ve yetimleri ile sahip olduğu engeli rapor ile kanıtlayan engelli bireyler için sıfır oranlı emlak vergisi alınmaktadır. 

emlak-vergisi-manşet-resmi

SIFIR ORANLI EMLAK VERGİSİ NEDİR?

Ev sahibi olmasına rağmen emlak vergisinden muaf tutulan kişiler için hesaplanan emlak vergisine sıfır oranlı emlak vergisi denilir ve bu kişilerden tahakkuk ettirilen emlak vergisi alınmaz. 

ÖDENEN EMLAK VERGİSİ NASIL ALINIR, BELEDİYELERDE EMLAK VERGİSİ KAÇ YIL GERİYE DÖNÜK ALINABİLİR?

Evet, emlak vergisi muafiyet listesi içerisinde olmasına rağmen para ödemesi yapan kişilere belediyeler emlak vergisi para iadesi yapmaktadır. Bunun için kişinin ödeme yaptığı belediyeye şahsen başvuru yaparak emlak vergisi para iadesi talep etmesi yeterlidir. Emlak vergisi zamanaşımı süresi olduğu için belediyeler en fazla geriye dönük 5 senelik para iadesi yapmaktadır. 

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.