Ev Sahibine Kirayı Elden Vermek Suç Mu, Kiracıya Cezası Var Mı?

20 Haziran 2022

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan ve sorun teşkil eden çok sayıda uygulama bulunuyor. Bunlardan birisi de elden kira ödemesi oluyor. Elden kira ödemesi yapılmasını talep eden ev sahipleri kiracıları buna mecbur bırakabiliyorlar. Böyle bir durumdas ise kiracılar herhangi bir ceza ile karşılaşıp karşılaşmayacaklarını merak ediyorlar. Elden kira ödemenin kiracıya cezası var mıdır? 

ELDEN KİRA ÖDEMESİ SORUNU!

Ev sahipleri kira gelirini vergilendirmemek ve vergi ödememek için kiracılarından kirayı elden ödemelerini isteyebiliyorlar. Bu durum oldukça sıkıntı bir süreci beraberinde getiriyor. Kiracı elden kira ödemesi yaparak ev sahibinin vergi ödememesine destek vermek zorunda kalıyor. Ancak bu durumun tespiti durumunda devlet elde kira ödemesini cezalandırmaktadır.

Konut kiralarında elden kira ödemesi yapılmasının bazı cezai yaptırımları bulunmaktadır. Ancak konutlarda elden kira ödemesinden dolayı sadece ev shaipleri yasalara karşı sorumludurlar. Kiracıların böyle bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Elden kira ödemesi yapıldığı ve buna bağlı olarak devletin vergi kaybına uğradıldığı tespit edilse dahi ceza sorumluluğu sadece ev sahibine aittir. Yasalar böyle bir durumda kiracıların cezalandırılmalarına dair bir hükme sahip değiller.

İş yeri kiraları sözkonusu olduğunda sistem biraz değişiyor. İş yeri kirasının elden ödenmesi durumunda mesuliyet hem mülk sahibinin hem de kiracının oluyor. Taraflar vergi kaybından beraberce sorumlu tutuluyorlar.

Konut kirasını kiracısından elden alan ve yasal sınırın üzerinde kira tahsil eden ev sahiplerine vergi kaybından dolayı ceza verilmektedir. Buna göre yıllık kira gelirinin yüzde 5'i ev sahibine ceza olarak veriliyor. Ev sahibi bu cezaya çarptırılırsa varsa diğer vergi borçlarını da ödemek zorunda kalıyor.

 

Kaynak: emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.