Boş Daireler İçin Aidat Ödenir Mi, Ödenmezse Ne Olur?

21 Şubat 2022

Bir apartmanın ortak giderlerinin, bakımının, onarımının ve temizlik gibi işlemlerinin yürütülmesi amacıyla aylık olarak aidat toplanmaktadır. Apartman aidatları tüm giderler için maliklerden eşit olarak toplanmaktadır. Ancak bir apartmanda boş dairesi bulunan kişiler evi için aidat ödemek zorunda mıdır?

BOŞ DAİREYE AİDAT ÖDENİR Mİ?

Apartmanda dairesi bulunan ancak kiraya verilmemiş boş duran daireler için apartman yöneticileri ile ev sahipleri arasında aidat krizi yaşanabiliyor. Bu durum en doğru şekilde Kat Mülkiyeti Kanunu'nda yer alan ifadeler ile açıklanmıştır. 

Maddede, kat maliklerinden her birinin arasında başka bir anlaşma olmaması durumunda kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderleri için toplanacak avansa eşit olarak; anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakımı gibi giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında katılmakla yükümlü olduğu belirtiliyor. 

Buradan hareketle apartmanda boş olan daireler için de aidat ödemesinin yapılması gerekmektedir. Ancak ev sahipleri oturmadıkları evin aidatını ödemek istemiyor ve bu durumdan kaçınıyor. Bu yükümlülüğünü yerine getirmeyen ev sahiplerine, apartman yöneticileri tarafından icra takibi uygulaması yapılabilmektedir. 

Ev sahipleri, kat maliki oldukları sürece dairede otursa da oturmasa da apartman aidatı ödemek zorundadır. Ödeme yapılmadığı durumlarda hukuki yaptırımlar söz konusu olabilmektedir. Ayrıca yönetici tarafından ödenmeyen aidatlar için yüzde 5 oranında gecikme faizi de uygulanabilmektedir. Bu durumda ev sahibinin kapıcı parasını da ödeyerek apartmanın tüm ortak giderlerine katılması gerekiyor. 

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.