Tapunun Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılabilir?

26 Mart 2022

Türkiye'de gayrimenkul sektöründe özellikle ikinci el konutların satışlarında sahte tapulardan dolayı çok sayıda vatandaş mağdur olabiliyor. Bu mağduriyetlerin bedelleri oldukça ağır olabilirken insanların bir anlık dalgınlıkları bir ömürlük birikimlerine mal olabiliyor. Bundan dolayı da sahte tapunun nasıl anlaşılabileceği konusu oldukça merak edilen bir konu olmaya devam ediyor. Bir tapunun gerçek olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

SAHTE TAPU NASIL ANLAŞILIR?

Gelişen teknoloji zaman zaman dolandırıcılığın yararına kullanılabiliyor. Günümüzde devletlerin bastıkları paralar bir birebir taklit edilebilirken tapu senetleri için de yanı yöntemler kullanılabiliyor. Tapu bu yollarla birebir kopya edilebilir ve en bilgilisinin bile ayırt edemeyeceği bir hale getirilebilir. Bundan dolayı da tapunun üzerine bakarak onun sahte olup olmadığını kolay kolay ayırt etmenin imkanı yoktur. 

Bir tapunun gerçek olup olmadığını anlayabilmek için farklı yolların tercih edilmesi gerekiyor. Öncelikle tapu sorgulamaları bir seçenektir. Ancak tapu sorgulamalarını sadece o gayrimenkulün sahibi yapabilmektedir. Bu yol da vatrandaşların zarara uğramalarını sağlamayabilir. Ancak olması gereken tapu sahibi ile e-devlet üzerinden veya tapu müdürlüklerinden tapu sorgulaması yapmaktır. 

Tapunun gerçek olup olmadığının anlaşılabilmesi için tapu üzerindeki bilgilerin araştırılması gerekir. O gayrimenkulün sahibinin gerçekten o kişinin olup olmadığının ispati satıcıdan talep edilebilir. Buna bağlı olarak belediyeden iskan raporu ve numarataj belgesi alarak da bilgilerin doğru olup olmadığı sorgulanabilir. Bu şekilde ortaya çıkabilecek olası mağduriyetlerin önüne geçilebilmektedir. 

Tapu ile alakalı bir işlem yapılacaksa vatandaşlar resmi olduklarını bildikleri belgeler üzerinden hareket etmelidirler. Bir tapuyu devralacaklarsa tapu müdürlüğünden sorgulanmasının yapılması satıcıdan istenmelidir. O tapu üzerinde haciz, borç bilgisi gibi detaylara bu şekilde ulaşılabilir.

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.