2000'den Sonra Yapılan Binalarda Oturanlara Kritik Uyarı

4 Mart 2022

Deprem bölgesinde bulunan Türkiye, her geçen gün büyük bir depreme doğru yaklaşıyor. Farklı bölgelerde yaşanan depremin yıkıcı etkilerini ne yazık ki hepimiz görmekteyiz. Depremin yol açtığı can kayıpları nedeniyle binlerce kişi mağdur oldu. Son olarak İzmir ve Elâzığ'da meydana gelen depremler nedeniyle yüzlerce kişi hayatını kaybetti, birçoğu ağır hasarlar aldı. Can kayıplarının yaşanmasındaki en büyük problem, depreme dayanıksız binaların hâlâ kullanılıyor olmasından kaynaklanıyor. 

Yaşanabilecek bir deprem anında hem can hem de mal kaybını önlemek için binaların depreme karşı dayanıklı inşa edilmesi ve mevcut binaların kentsel dönüşüme girerek depreme dayanıklı hale getirilmesi gerekiyor.

En Önemli Gücümüz: Kentsel Dönüşüm!

Deprem Haftası nedeniyle değerlendirmelerde bulunan Siltaş Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Özdemir, Türkiye'nin deprem kuşağında olduğunu, her yıl büyüklü küçüklü birçok depremin meydana geldiğini ve bu kayıplardan kurtulmanın kentsel dönüşüm ile mümkün olabileceğini söyledi. 

Deprem ile mücadele edebilmenin anahtarının depreme dayanıklı binalar yapmaktan geçtiğini aktaran Özdemir, bu anlamda mevcut binalar için kentsel dönüşüm seferberliğini hızlandırılması gerektiğini belirtiyor. 

Geçtiğimiz ay, devlet tarafından kentsel dönüşümde kullanılacak kredi tutarları iki katına çıkarılmıştı. Olumlu karşılanan bu durum sonrasında kentsel dönüşüm projelerine ağırlık verilmeli ve depreme dayanıksız binalar için kentsel dönüşüm bir an önce başlamalı. 

kentsel dönüşüm-6

2000'den Önce İnşa Edilen Binaların Çoğu Riskli

Kentsel dönüşüm sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için vatandaşların oldukça titiz davranması gerektiğini söyleyen Özdemir, vatandaşların büyük bir çoğunluğunun oturdukları binanın güvenli olup olmadığını bilmediğini ve bu nedenle harekete geçmediğini ifade etti. 

Kentsel dönüşümün olmadığı yerlerde oturanların Marmara depremine karşı hazırlıksız olduğunu, özellikle 2000 yılından önce yapılan binaların neredeyse tamamının riskli bina sınıfına girdiğini söyledi. 

Eski yapılarda oturan vatandaşların, önemli bir risk içerisinde olduklarını belirterek bu konuda gerekli çalışmaları zaman kaybetmeden yapmaları gerektiğinin altını çizdi. 

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.