Miras Kalan Ev, Arsa, Tarla Nasıl Satılır?

9 Mart 2022

Bir kişinin vefat etmesi durumunda ona ait olan gayrimenkuller mirasçıları arasında paylaştırılır. Bu şekilde gayrimenkullerin mülkiyetleri el değiştirir. Tek mirasçı olması durumunda herhangi bir mal paylaşımı sorunu meydana gelmez. Ancak birden çok kişinin miras paylaşımı yaptıkları durumlarda genellikle mesele anlaşmazlıkla sonuçlanmaktadır. Bir çıkış yolu arayan mirasçılar ise ortak oldukları gayrimenkullerden gerektiği gibi yararlanamıyorlar. Peki miras kalan bir gayrimenkulün satışı nasıl yapılır?

MİRAS KALAN TAŞINMAZIN SATIŞI NASIL YAPILIR?

Miras kalan ev, arsa, tarla gibi taşınmazlar birden fazla kişinin mülkiyet hakkına sahip olduğu müşterek bir tapu haline dönüşebilir. Genellikle de bu sorunun çözümü taşınmazların satışları ile bulunabilmektedir. Bu satış işlemi için öncelikle miras kalan taşınmazın intikal işlemleri yapılması gerekiyor. Ardından bu satış işlemi tüm mirasçıların tapuda hazır bulunmaları veya vekalet vermeleri yoluyla gerçekleşebilir. Bu anlaşmazlık olmayan durumlar için geçerlidir. Eğer anlaşmazlık varsa o zaman devreye mahkeme aşamaları giremketedir. 

Mirasçılar satış için anlaşamazlarsa Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvuru yaparak mahkemeden mirasın paylaştırılmasını, paylaştırılamıyorsa satılıp hakların dağıtılmasını talep edebilirler. Eğer taşınmaz mirasçılar arasında paylaştırılamıyorsa mahkeme tarafından ilgili taşınmaz satışa çıkarılır. Bu satış öncesinde mirasçılardan birisi veya birden fazlası taşınmazı satın almak isteyebilirler. Önalım hakkını kullanarak mahkemenin belirlediği bedel üzerinden satış gerçekleşebilir. Ancak bu şekilde satış olmazsa o zaman mahkeme icra dairesi aracılığı ile taşınmazın satışını gerçekleştirip elde edilen geliri mirasçılar arasında miras payları oranında dağıtır. 

Miras kalan tarla için ise farklı bir uygulama bulunmaktadır. Belirli bir büyüklüğün altında kalan tarlalar mirasçılar arasında bölünememektedir. Yasalar bu şekilde bölünüp tarımsal üretimin ortadan kalkmasını engellemektedir. Böyle bir durumda paylaştırma yapılmaz direkt olarak satış gerçekleşir veya ortak kullanıma karar verilir. 

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.