Boşanma Davası Bitmeden Ölen Eşe Sağ Kalan Eş Mirasçı Olur Mu?

6 Mayıs 2022

Mirasçılık oldukça kapsamlı bir konudur. Bir kişinin mirasçı olması bazı genel kurallarla belirlenirken bazı özel durumlar ise kafa karıştırmaktadır. Özellikle eşler arasındaki mirasçılık durumu sıklıkla araştırılmaktadır. Bir kişi boşanma davası devam ederken vefat etmesi durumunda diğer eşin mirasçılık durumu etkilenir mi? Boşanma gerçekleşmediği için sağ kalan eş mirasçı olabilir mi? Boşanma davası ölüm ile sona erer mi? Kişi öldükten sonra boşanma davası devam ettirilebilir mi?

BOŞANMA AŞAMASINDA VEFAT SONRASI SAĞ KALAN EŞİN MİRASÇILIK DURUMU

Eşler çeşitli nedenlerden dolayı anlaşmazlıklara düştüklerinde boşanma yolunu tercih edebilirler. Bu gerekçeyle de boşanma davaları açılabilmektedir. Bazı eşler anlaşmalı boşandıkları için çok jısa süren davalarla bunu gerçekleştirebilirler. Ancak bazı eşler de çekişmeli boşanma yolunu tercih edebiliyorlar. Bu boşanma davaları aylar hatta yıllar dahi sürebilir.

BOŞANMA GERÇEKLEŞMEDİYSE MİRASÇILIK SÜRER

Boşanma davası devam ederken eşlerden birisinin ölmesi durumunda mirasçılık konusu kafaları karıştırmaktadır. Esasen boşanma gerçekleşmediği için eşler birbirlerinin mirasçısıdırlar. Dolayısıyla sağ kalan eş vefat eden eşin mirasından pay alabilir. Ancak bu hususta bir istisnai durum bulunmaktadır. 

MİRASÇILAR BOŞANMA DAVASINI DEVAM ETTİREBİLİR

Davacı eşin vefat etmesi durumunda boşanma davası onun mirasçılarından birisi tarafından devam ettirilebilir. Mahkeme davalı eşin kusurlu olduğuna karar verirse o eş mirasçılık hakkını tamamen kaybeder. Mahkeme esasında burada boşanma davasını görüşmemektedir. Evlilik vefat ile sona ermiştir ama mirasçılık hususu devam etmektedir. Boşanmada davalı eşin kusurlu olup olmadığına bakılmaktadır. Eş kusurlu değilse mirasçılığını sürdürür ama kusurlu olduğu mahkemece tespit edilirse o eşin miras ilişkisini tamamen sonlandırılır.

 

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.