Tapusu Olan Herkes Dikkatli Olmak Zorunda!

28 Şubat 2022

Dolandırıcıların en büyük hedefi değerli gayrimenkuller oluyor. Değeri yüksek olan gayrimenkulleri akılalmaz yöntemlerle başkalarına satmaya çalışan dolandırıcılar milyonluk vurgunlar yapmayı planlıyorlar. Sadece değerli gayrimenkuller için geçerli olmayan bu yöntem evi, arsası, arazisi olan tüm vatandaşları da ilgilendiriyor. Uzman isimler de vatandaşların neler yapması gerektiği konusunda uyarıyorlar. 

EVİ, ARSAS, ARAZİSİ OLAN HERKESİ İLGİLENDİRİYOR ELİNİZDEN GİDEBİLİR

Tapu Dolandırıcılığına ilişkin son gelişme İstanbul'dan geldi. İstanbul'da bulunan bazı tapu müdürlüklerinde kıymetli arsa ve gayrimenkullerin tapusunu 'dublör' kullanarak ele geçirildi. Söz konusu çetenin yakanlanması için ise Emniyet Güçleri anında harekete geçtiler. İlk olarak geçtiğimiz yıl görülen dolandırıcılık yöntemi ile tam 15 milyonluk bir girişim gerçekleştirilmek istendi. Dolandırıcılar kendilerini arsa sahibi gibi gösterip bir dublör kullanarak başkasının arsasını satmaya çalıştılar. 

Memurların Dikkati Engelledi

O dönem gerçekleştirilmek istenen satış işleminde, dolandırıcılar çok değerli bir arsayı satmak istediler. Tapu ve Kadastro'da görevli memurlar ise söz konusu arsa için 25 yıldır hiç bir işlem yapılmadığı hatta arsanın vergilerinin dahi ödenmediğini belirlediler. İnceleme alınan satışa dair sonra gerçekler ortaya çıktı. Yapılan araştırmanın ardından evrakların sahte olduğu anlaşılmıştı. Vekaletname ile işlem yapılmak istenmesi üzerine tapu memurları mülk sahibine ulaşmış, ancak mülk sahibinin hiçbir şeyden haberdar olmadığı anlaşılmıştı.

Tapusu Olan Herkes Dikkatli Olmak Zorunda! Binlerce TL Zarara Uğratılabilirsiniz Elinizden Bir Çırpıda Gitmesin1 (1)

DİĞER ŞEHİRLERE DE SIÇRADI

İstanbul'da yaşanan daha sonra yeni denemelerin olmasıyla Mali Şube ekiplerinin de yer aldığı 14 kişilik çete yakalandı. Çete içinde aralarında 4'üncü sınıf bir emniyet müdürü, tapu ve noter çalışanlarının da bulunduğu 15 şüpheli göz altına aldındı.  Sabah'ta yer alan habere göre; Dolandırıcılar sahte evrak, sahte vekaletname ve dublör kullanarak kendilerinin olmayan arsaları satışa çıkarıyorlar. 

DEĞERİNDEN UCUZA SATIŞA ÇIKARILIYORLAR

Söz konusu çetenin arsaları değerinden daha uyguna satışa çıkardığı görülüyor. Bu kapsamda İstanbul Sarıyer'de gerçek arsa sahibinden habersiz yapılan satışta; değeri 10 milyon TL olan bir arsa 1 milyon 600 bin TL'ye başka bir kişiye satılmış. Sahte vekaletname ise Isparta'da düzenlenmiş. Bir başka girişim ise 70 milton TL'lik bir başka arsa için oldu. Ancak arsanın satışı sırasında bilgilendirme SMS'i gerçek tapu sahibine gidince satış önlendi. 

Tapusu Olan Herkes Dikkatli Olmak Zorunda! Binlerce TL Zarara Uğratılabilirsiniz Elinizden Bir Çırpıda Gitmesin1 (2)

e-DEVLET DETAYINA DİKKAT

Söz konusu çetenin 2019 yılları ile 2021 yılları arasında bu yöntemle çok sayıda vatandaşı mağdur ettikleri öğrenildi. Şebeke emniyet, tapu ve noterlikte bulunan elemanları aracılığıyla kişilerin e-devlet şifrelerini ele geçiriyorlar. Daha sonra online satış başvurusu yapıyorlar. Ardından ise dublör kullanarak vekalet alınıp satış yapılmak isteniyor. Çökertilen çeteden 10 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.