Kiracı Kaçak Elektrik ve Su Kullanırsa Ev Sahibine Ceza Verilir Mi?

26 Mart 2022

Kiracı kiralamış olduğu bir evde kaçak elektirk veya su kullanırsa ne olur? Öncelikle kiracılar ev sahiplerinden belirli bir bedel karşılığında evin kullanım hakkını belirli bir süreliğine satın alıyorlar. Dolayısıyla bu kullanımdan dolayı ev sahipleri değil kiracılar sorumlu tutulabilit. Konu abonelik gerektiren elektrik ve su kullanımına gelince ise iş biraz değişiyor. Burada sorumluluk sahibinin belirlenebilmesi için kiracıya veya ev sahibi olunmasına bakılmıyor. Önemli olan o aboneliğin kimin üzerine olduğudur. 

Evin su ve elektrik aboneliği kiracının üzerineyse ve kaçak kullanım tyespit edilmişse burada ev sahibinin herhangi bir sorumluluğu yoktur. İlgili kurumlar cezai yaptırımların tamamını aboneliğin sahibi olan ve aynı zamanda da kullanıcı konumunda bulunan kiracıya uygulayabilmektedirler. Bu durum da oldukça hakkaniyetli olmaktadır. Kiracı kendi kusurunun bedeli kendisi ödemektedir. 

Kiralanan evde elektrik ve su aboneliği kiracının değil de ev sahibinin üzerineyse o zaman işler karışıyor. Böyle bir durumda kaçak kullanım yapan kiracının herhangi bir yasal yükümlülüğü bulunmuyor. Tüm cezai yaptırımlar ev sahibine uygulanıyor. Böyle bir durum içerisine düşmek istemeyn ev sahipleri kiraya verdikleri evlerde abonelik gerektiren elektrik, su, doğalgaz gibi hizmetleri kiracının üzerine almasını sağlamalıdır.

 

Kaynak:emlak365. com

Yorumlar

©2015-2024 | Gayrimenkulcu.com Tüm Hakları Saklıdır.